OcakSubatMartNisanMayısHaziranAğustosEylülEkimKasımAralık
 
 
Aralık 2010
Yiğit Akü, Renault Teknoloji Merkezi'nin Tasarım Geliştirme Ortağı Oldu İSO 9. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi Yiğit Şirketler Grubu'ndan Dev Topraksız Jeotermal Sera Kazakistan Başbakanı Yiğit Akü'yü Ziyaret Etti Yiğit Akü Platin'le Sahnede Dünyanın İlk ve Tek "Akıllı" ve "Hafızalı" Aküsü Yiğit Akü-Prestige Satışa Sunuldu Yiğit Akü'ye Yılın Markası Ödülü İstanbul Ralli Şampiyonası’nda Yiğit Akü’den Berkay Haymana Üçüncü Oldu Can Yücel'in Dizelerinden

Yiğit akü

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş

Organize Sanayi Bölgesi
Oğuz Caddesi No:2
Sincan/ANKARA

Telefon:
+90 312 267 02 80  
Fax:
+90 312 267 08 61www.yigitaku.com

Yiğit Akü, Renault Teknoloji Merkezi'nin Tasarım Geliştirme Ortağı Oldu

Renault’un global tedarikçisi Yiğit Akü, merkezi Fransa’da bulunan Renault Teknoloji Merkezi’nin (TCR) “Tasarım Geliştirme Ortağı” oldu.

Yiğit Akü ve Renault yakıt tasarrufu sağlayan ve karbon salınımını en aza indirgeyen “Mikro Hibrid” araç kategorisinde stop-start sistemler için birlikte akü geliştirecek. Yiğit Akü A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


“Avrupa emisyon standartları gereği, tüm araç üreticileri araçlardaki karbon salınımı minimize etmek, hibrid araç üretmek için çalışma yapıyor. Renault’a bu çalışmayı yapan öncü şirketler arasında yer alıyor. Hibrid araçların en kilit noktası akü. Hibrid araçlara uygun araç üretmek ise uzun çalışmaları ve AR-GE yatırımlarını gerektiriyor. Bu tip aküleri üretmek için uzunca bir süredir çalışıyoruz. Ürettik ve denedik de… Şimdi Renault Fransa ile ortak çalışarak hibrid araç-Akü uyumunu kusursuz bir noktaya taşıyacağız. Renault’un seçimi Türkiye ve bizim için bir gurur vesilesi olmuştur.”

 

-YÜZDE 4 YAKIT TASARRUFU, MİNUMUM KARBON SALINIMI-

Karbon salınımını minimize etmek için araç durduğu zaman, motorun da durmasını ve yakıt tüketmemesini sağlayan sisteme “Stop-Start sistem” adı verildiğini belirten Büyükkalender, bu sistemlerde yüzde 4 yakıt tasarrufu sağlandığının yanı sıra karbon salınımının da minimize edildiğinin altını çizdi.

Renault Teknoloji Merkezi (TCR) ile co-designer olarak, ürün geliştirme sürecinde beraber çalışacaklarını belirten Büyükkalender, Stop-Start sistemlere en uygun ürünü tasarlamak üzere çalışma yapacaklarını, Yiğit Akü tarafından yapılan prototip akülerin testlerinin Laboratuar, Test araçları ve Saha olmak üzere üç fazda planlandığını ve prototip testlere başlandığını söyledi.

 

 
 
     
Türkçe English